Wieża Quistorpa (Quistorpturm) to jedna ze Szczecińskich budowli, które za czasów świetności, cieszyły się ogromną popularnością. Dziś wieża widokowa Wzgórza Arkony w Lasku Arkońskim jest od końca ll wojny światowej w stanie ruiny oraz wpisana do rejestru zabytków, jako ruina trwała.

Wybudowana na polecenie Martina Quistorpa w l. 1900-04 w hołdzie dla ojca Johannesa, szczecińskiego fabrykanta i filantropa, fundatora wielu inwestycji miejskich i bardzo wpływowego człowieka. Wieża Quistorpa wraz z okolicznym obszarem, zagospodarowanym licznymi alejkami i zielenią ogrodową, stanowiła punkt docelowy niedzielnych spacerów szczecinian.

Projekt wieży został wykonany przez Franza Schwechtena, berlińskiego architekta, współpracownika Waltera Gropiusa. Schwechten stworzył Zamek Cesarski w Poznaniu, a także w Berlinie, m.in. Kościół Pamięci i Dworzec Anhalcki oraz niektóre budynki w centrum oraz gmach filharmonii (nie zachowane do obecnych czasów).

Okoliczności i dokładny czas zburzenia wieży nie są do końca jasne. Jedna spośród wersji mówi, że wieża zniszczona została w 1944 roku wskutek jednego z alianckich nalotów bombowych, inna – że wysadzona była w powietrze przez Niemców w 1945 podczas walk o Szczecin, ponieważ stanowiła łatwy punkt odniesienia dla radzieckiej artylerii.

Pod ziemią istnieje ok. 30-metrowy betonowy korytarz, następnie przechodzący w korytarz drewniany. Jeszcze w latach 80. możliwe było przejście korytarza i wyjście kilkadziesiąt metrów od ruin wieży. Obecnie wyjście jest zablokowane zwałami ziemi, a wejście zablokowane.

Wnętrze wieży Quistorpa przedstawił w swojej ekspedycji Urban Squad. Pamiętajcie, by samemu nie zapuszczać się do korytarzy, gdyż miejsce te grozi zawaleniem.

Zobaczcie jak wygląda obecnie wieża Quistorpa, do której wybrałem się w lutym 2017 roku, gdzie dojęcie do niej, od pętli przy lesie było bardzo oblodzone. Na szczęscie po przygodzie z dzikami, wróciłem w jednym kawałku.

Wieża Quistorpa. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wnętrze wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wnętrze oraz zdobienia wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Obecnie wnętrze wieży jest puste, a na ścianach widnieją grafitii. fot: Bartłomiej Adamowicz
Grafitii, zdobienia oraz wykończenia wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Napisy. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wnętrze wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wnętrze wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wnętrze wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wnętrze wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wnętrze wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wieża: schody prawe. fot: Bartłomiej Adamowicz
Ruiny i pozostałości po wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Schody. fot: Bartłomiej Adamowicz
Pozostałości po wieży, oraz wiejście zdo tunelu. Obecnie zamknięte. fot: Bartłomiej Adamowicz
Schody lewe wieży. fot: Bartłomiej Adamowicz
Wieża Quistorpa zima 2017
Wieża Quistorpa. fot: Bartłomiej Adamowicz

zdjęcia: Bartłomiej Adamowicz

pocztówka: Widokówka z archiwum Książnicy Pomorskiej.

Share:
Loading...