Rower Miejski

Szczeciński Rower Miejski: Sezon trzeci

Trzeci sezon szczecińskiego roweru miejskiego przynosi jego rozbudową o kolejne nowe stacje (dokładnie 45) oraz zmianę systemu zarządzania wypożyczeniami. Po połączeniu pojawią się także 352 nowe jednoślady które to będą przystosowane do nowej i starej infrastruktury.

Przetarg dostarczenie nowych rowerów wygrała firma NextBike Polska, która to także dostała prawo do połączenia obu systemów w jeden sprawnie działający. Przyznam, iż osobiście byłem sceptyczny takiej postaci rzeczy, ale po wnikliwych analizach stwierdziłem, iż nowa firma to większe doświadczenie w rozwoju Bike_S, a także nowe możliwości, które są do wykorzystania. O możliwościach, za chwilę.

Stary system jak wiemy oferuje wypożyczanie rowerów na zasadzie loginu i hasła, które musimy podać na wybranej stacji by potem odpiąć rower. Procedura ta, jest czasochłonna, a czasami nieskuteczna, ze względu na problemy z którymi się projekt potykał. Wszystko to między innymi przez nie działające stacje (z powodu uszkodzeń mechanicznych lub błędów roweru), lub samych rowerów, które to nie grzeszyły jakością. W tym ostatnim nic się nie zmieni, gdyż eksploatowany rower 24h na dobę w różnych warunkach pogodowych, ma prawo odmówić działania.

Ponadto obecny system cechuje się biedną stroną internetową oraz aplikacją, która działają na zasadzie podglądu jak obecnie wygląda moje konto i jakie ilości rowerów są dostępne przy danej stacji.

W nowym systemie i przy nowym operatorze jest duża szansa na nowe procedury, które są już dostępne w innych miastach, które Nextbike obsługuje. Są to między innymi: wypożyczenie roweru przy pomocy smartfona czy kodu QR który jest dostępny na rowerze.

Szczeciński Rower Miejski. fot: facebook.com/PrezydentSzczecina

Miejmy też nadzieję, że zmieni się także limit rowerów, jakie będziemy mogli wypożyczyć na osobę oraz wprowadzona zostanie nowa aktualizacja aplikacji umożliwiająca łatwiejsze wypożyczenie roweru lub zgłoszenie uszkodzonego roweru (obecnie jest taka opcja, ale w formie napisania maila do firmy). Osobiście liczę na to, że w mieście pojawią się także tandemy oraz małe rowerki dla dzieci które można by zainstalować np. na Jasnych Błoniach.

5 sierpnia stare loginy i PIN-y stracą ważność. W najbliższych dniach – jak czytamy na stronie Szczecińskiego roweru miejskiego każdy użytkownik na numer komórki dostanie SMS-a z nowym sześciocyfrowym PIN-em. Nowym loginem (numerem identyfikacyjnym) będzie numer telefonu komórkowego użytkownika.

Osobiście już czekam na pierwsze problemy które mogą planowo wyniknąć z połączenia i działania nowego systemu. Cóż, pierwszy test już wkrótce.

Przeczytaj też: Zamontowali pierwszą stację roweru miejskiego na Pomorzanach

foto: smartvote.pl

Share:
Loading...