Tramwaje

Szczeciński Szybki Tramwaj – linia otwarta

Dokładnie dziś do nowej pętli “Turkusowa” Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju pojadą dwie linie tramwajowe. Dwójka pojedzie z Niebuszewa a ósemka z Gumieniec. Wartość całego projektu to 188 542 193,81 PLN, a część kosztów (86 121 734,69 PLN) pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej.

Trasa na odcinku od Basenu Górniczego do pętli pośredniej “Turkusowa” ma 4 km. Powstało torowisko biegnące po wykonanych w ramach przeprawy mostowej przez rzekę Regalicę estakadach oraz po moście. W dalszej części linia tramwajowa biegnie po terenie oraz w wykopach. Po przekroczeniu Regalicy linia tramwajowa przebiega między jezdniami ul. Hangarowej, po czym bezkolizyjnie dla ruchu samochodowego skręca do ulicy Jaśminowej. Dalej prowadzona jest pod wiaduktem kolejowym w kierunku osiedla Słonecznego. Tramwaje w szczycie będą kursowały co 12 minut, po za szczytem – 20 minut.

Osobiście zastanawiająca jest ta inwestycja i bardzo przypomina mi Warszawski tramwaj na Tarchomin. Podobnie jak w Warszawie inwestycja mam wrażenie, że jest lekko nie trafiona. I tak, jak na powyższej rycinie, aby dostać się na Szczecińskie Prawobrzeże należy tak czy owak wysiąść na Basenie Górniczym do którego dojedziemy tylko tramwajem linii 7. Na Basenie Górniczymi tak czy owak czeka nas przesiadka. Pasażerowie podróżujący na Osiedle Słoneczne,  Osiedle Bukowe czy Dąbie przesiądą się także na Basenie Górniczym.

Ogólnie miała być rewolucja w komunikacji miejskiej, a wyszło jak zwykle. Linia 65 i 79 zostanie skrócona. Linia autobusowa 56 ma być wspomagana przez nową linię nr 96 z Basenu Górniczeg do Osiedla Kasztanowego jako alternatywę dla linii C. Od 29 sierpnia autobusy linii 73D będą oznaczone jako 73 oraz 73Z jako 93.

Dlaczego miasto nie chciało zmian w komunikacji miejskiej? Oczywiście odpowiedź jest bardzo prosta. Obecnie mamy podział na dwa rodzaje biletów okresowych: imienny sieciowy na zwykłe dzienne linie i nocne oraz wszystkie linie w tym pośpieszne. Jaka jest różnica w cenie, każdy może się domyśleć. A skoro można od Szczecinian wyciągnąć więcej, to czemu mamy coś modyfikować?

Na szczęście STT jest w pierwszym etapie budowy i mam nadzieję, że niedługo bardziej przybliży się do Osiedla Słonecznego,  Bukowego czy samego Dąbia.

Share:
Loading...